КЦС ВС роз’яснив процесуальний порядок розгляду заяви про забезпечення позову

Місцевий суд постановив ухвалу про забезпечення позву, яку залишив без змін апеляційний суд, до вирішення питання про відкриття провадження у справі.

У касаційній скарзі ставилося прохання про скасування судових рішень і відмову в задоволенні заяви про забезпечення позову, в якій відповідач указав на порушення місцевим судом встановленого законом процесуального порядку розгляду такої заяви та стверджував про неможливість вирішення питання щодо заяви про забезпечення позову, поданої одночасно із позовною заявою, до відкриття провадження у справі.

Верховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду з метою забезпечення єдності судової практики залишив касаційну скаргу без задоволення, зробивши такі правові висновки.

Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи (ч. 2 ст. 149 ЦПК України).

Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи, крім випадків, передбачених ч. 5 цієї статті (ч. 1 ст. 153 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п’яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому ст. 185 цього Кодексу.

Заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позовної заяви, скасовуються судом також у разі: 1) неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами ч. 3 ст. 152 цього Кодексу; 2) повернення позовної заяви; 3) відмови у відкритті провадження у справі (ч. 13 ст. 158 ЦПК України).

Верховний Суд у складі ОП КЦС висловив такий висновок про застосування норми права:

  • законодавець передбачив відповідний процесуальний порядок розгляду заяви про забезпечення позову та вирішення питання про відкриття провадження у справі;
  • для розгляду заяви про забезпечення позову та вирішення питання про відкриття провадження у справі встановлені різні процесуальні строки: два дні та п’ять днів відповідно;
  • першочерговим при надходженні на розгляд суду заяви про забезпечення позову є надання оцінки щодо порядку звернення з нею до суду, за умови дотримання якого здійснюється її розгляд по суті;
  • у випадку одночасного подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову розгляд заяви про забезпечення позову не залежить від вирішення питання про відкриття провадження у справі. Законодавець не покладає обов’язку на суд відкрити провадження у справі, а тільки вже потім вирішувати питання про забезпечення позову;
  • у разі повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження у справі передбачений процесуальний механізм скасування заходів забезпечення позову.

Із постановою Верховного Суду від 14 червня 2021 року у справі № 308/8567/20 (провадження № 61-3480сво21у) можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – https://reyestr.court.gov.ua/Review/97656944.