Який простіший спосіб підвищити довіру суспільства до суду? Правильно, перекласти відповідальність за вирок з людини у мантії на представників самого суспільства.
Саме так і вчинив Уряд, зареєструвавши в парламенті проект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення участі присяжних у здійсненні правосуддя» (№2710).
Головна ідея — збільшити представництво громадськості у складі суду першої інстанції під час розгляду справ про злочини, за які загрожує 10 і більше років ув’язнення або довічне. Щоправда, присяжних буде не 12, як ми звикли бачити у кінострічках, а тільки 7, а суддя — один, а не три, як сьогодні.
Причому тепер обвинувачений повинен не клопотати про проведення розгляду за участю присяжних, а навпаки, заявити, що він більше довіряє професіоналам. Тоді його справу розглядатимуть 3 судді.
Щоправда, проект не позбавлений прогалин. Наприклад, визначається виключний перелік підстав для подання апеляції — призначення покарання, звільнення від нього чи його відбування, розгляд цивільного позову та вирішення питання про судові витрати. Але водночас апеляційний суд наділяється правом скасувати вирок повністю і повернути справу на повторний розгляд судом присяжних.
Та найцікавіше те, що Уряд уважає, ніби на такі процеси не потрібні додаткові кошти. Мовляв, якщо Державній судовій адміністрації не вистачатиме асигнувань, вона звернеться до Кабміну, і той допоможе. Наприклад, запропонує ще скоротити оклади суддям чи працівникам апарату.
Share the post "Кількість присяжних для розгляду особливо тяжких злочинів збільшать до 7"