Кримінальний процесуальний кодекс дає адвокату певні інструменти для захисту інтересів клієнта, на підприємстві якого відбувається обшук. Утім, часом уміння контактувати з правоохоронцями, чіткий розподіл ролей та знання болючих місць наймача є набагато ефективнішими за КПК.
Два закони та практика
Тривалий час представники українського бізнесу висловлювали переконання в тому, що обшуки, які правоохоронці полюбляють проводити на підприємствах задля виявлення значущої інформації, мають іншу, незаконну мету — завадити роботі суб’єкта господарювання. Це й не дивно, адже подібні підозри базувалися на численних порушеннях, які допускали люди при погонах під час проведення цієї слідчої дії.
Намагаючись захистити підприємців, які провадять діяльність на території України, законодавець ухвалив 2 закони — «Маски-шоу стоп-1» та «Маски-шоу стоп-2». У них серед іншого конкретизовані підстави для проведення обшуку, закріплений обов’язок правоохоронців фіксувати слідчу дію від початку і до завершення, передбачена гарантія безперешкодного допуску до місця проведення обшуку адвоката.
Здавалося б, бізнес мав зітхнути з полегшенням. Однак практика виявилася безжальною. Намагаючись полегшити свою роботу, а також не маючи технічної змоги виконати приписи законів, охоронці порядку почали вигадувати ноу-хау. Разом з невиконанням вимоги надавати оригінали технічних носіїв інформації із зафіксованою процесуальною дією (ч.3 ст.107 КПК), виїмкою речей та готівки, не зазначених у постанові суду, фізичним впливом на захисника та дискредитацією останнього в очах клієнта з’явилося дещо оригінальне.
Наприклад, як раніше писав «ЗіБ», правників, які прибувають на обшук, вже не дивує табличка з написом «Місце для надання правової допомоги», розміщена десь у коридорі, подалі від основних подій. І, щоб дістатися до цієї таблички, адвокатові доводиться долати заслін з кількох дужих парубків.
Про те, як за таких умов ефективно захищати інтереси клієнта й не втратити гонорару та чи завжди клієнтові від адвоката потрібен саме захист, фахівці подискутували під час засідання комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України.
Знати своє місце
На думку адвоката, віце-президента клубу професійних переговорників Дениса Овчарова, вдалий для клієнта обшук — це майже завжди збіг обставин. А от невдалий результат слідчої дії — це промахи адвоката, які можуть коштувати невиплаченого гонорару. Тож, аби не втратити кревні, переконаний фахівець, самого знання КПК може виявитися недостатньо. Найбільше цінується вміння захисника налагоджувати комунікацію з процесуальними опонентами.
Окрім застосування комунікативних навичок під час проведення слідчої дії, правник може запропонувати такі послуги:
• фіксацію порушень з боку правоохоронців;
• мінімізацію негативного впливу на бізнес;
• мінімізацію ризиків вилучення майна та гарантію його повернення;
• мінімізацію ризиків кримінального переслідування.
Перелік послуг може змінюватися залежно від потреб клієнта. І для того, щоб не потрапити у халепу, адвокат має це враховувати. Наприклад, правникові слід розбиратись у бізнес-процесах наймача, аби хоча б припускати, що можуть і чого не можуть знайти правоохоронці під час обшуку.
Також не завадить знати історію клієнта, а саме — яким чином той хоче вирішувати свої проблеми. Якщо клієнт звик «домовлятися», та навряд чи буде доречним розмахування КПК перед людьми при погонах. У цьому разі адвокатові краще взяти на себе роль керівника процесу та докласти зусиль, аби в осіб, втягнутих в орбіту слідчої дії, з’явилося відчуття спокою та захищеності.
Конче потрібно заздалегідь прояснити свою роль у команді наймача. Д.Овчаров переконаний, що роль ключового гравця, як правило, більш виграшна. Проте, якщо інхауси ліпше розуміються на бізнес-процесах та потребах роботодавця, можливо, правникові ефективніше буде грати «другою скрипкою».
При цьому навіть обумовлені завчасно ролі можуть змінюватися. Наприклад, зауважили інші доповідачі, адвокатові може знадобитися певний час, аби прибути на місце обшуку. І, доки правник буде в дорозі, комунікувати з людьми при погонах доведеться інхаусам. Не виключено, що вони можуть впоратися на «відмінно». Уявімо, що вже досягнуто домовленості з правоохоронцями і ті відмовилися від ідеї вилучати комп’ютерну техніку, а тут «влітає» адвокат і, не розібравшись, починає «сипати» процесуальними термінами. У підсумку охоронці порядку зі словами «Подякуйте адвокатові!» таки вилучають усе, що можна вилучити.
Обшук реальний і віртуальний
Також, переконаний Д.Овчаров, у пригоді стане знання «слабких місць» клієнта. Наприклад, хтось не хоче, щоб допитували співробітників компанії. Така позиція є вельми слушною, адже через хвилювання працівники, крім того, що можуть бовкнути зайвого, часто провокують насильство з боку правоохоронців або завдають клопоту своєму роботодавцеві.
Тому, якщо адвокат припускає навіть химерну можливість проведення обшуку на підприємстві клієнта, йому варто поспілкуватися зі співробітниками та підготувати їх до усіх імовірних негараздів.
Сьогодні така підготовка може виявитися не лише корисною, а й вельми захопливою. Так, за ініціативи винахідливих юристів була розроблена віртуальна гра, мета якої — навчитися швидко орієнтуватися під час проведення слідчої дії. За допомогою спеціальних VR-окулярів гравець опиняється в офісі навпроти ресепшену. Гра починається з того, що до офісного приміщення вдираються правоохоронці, а гравець за допомогою пульта обирає варіанти подальших дій. Завдяки високій якості графіки виникає відчуття абсолютної реальності, що перевірив і журналіст «ЗіБ».
Готівка — понад усе
Деякі клієнти можуть не хотіти, аби правоохоронці вилучали готівку, яка є на підприємстві. Колись давно з Д.Овчаровим трапився вельми цікавий випадок. В офісі клієнта розпочався обшук. Правник намагався захистити інтереси наймача, аж раптом з’явився інший адвокат. Він побув у офісі кілька хвилин та, отримавши чималу суму готівкою, зі словами «Це мій гонорар» проніс гроші повз вартових порядку.
Сьогодні, каже Д.Овчаров, такі «номери» не вдаються. Як правило, будь-яку готівку, виявлену на місці обшуку, описують і вилучають.
Хоча, як зауважив інший спікер — адвокат Сергій Смірнов, якщо правники зможуть довести походження коштів або під час обшуку серед правоохоронців буде особа, наділена повноваженнями приймати відповідні рішення та сміливістю діяти у правовому полі, кошти можуть залишитися на своєму місці.
Є клієнти, які найбільше хвилюються за документацію. В такому випадку місцезнаходження паперів краще обговорювати заздалегідь. Звичайно, трапляються казуси, коли правоохоронці, як розповів один з доповідачів, дві години обшукують кабінет і не бачать дверей, за якими зберігаються документи. Однак це швидше виняток із правил, і розраховувати на подібне щастя адвокатові не варто.
Отже, підсумував Д.Овчаров, знаючи свого клієнта та виходячи з його потреб, адвокат має створити карту ризиків. Що детальнішою вона буде, що ретельніше правник опрацює її з наймачем, то вірогіднішим буде успіх під час обшуку, а гонорар — більшим.
Share the post "Яку роль під час обшуку має обрати адвокат, аби і клієнта захистити, і гонорар не втратити."