Кількість проведення обшуків у адвокатів із кожним роком невпинно зростає, – Віталій Наум.

2 листопада 2018 року в рамках організації заходів з підвищення кваліфікації був проведений важливий для кожного адвоката семінар на тему: “Актуальні проблеми порушення прав адвокатів“.

Під час семінару були розглянуті актуальні проблеми порушення професійних прав та гарантій адвокатів (як то: ототожнення адвоката з клієнтом, прослуховування та проведення НСРД стосовно адвокатів, проведення допитів та обшуків адвокатів тощо) та визначені шляхи захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

Модератором семінару виступив адвокат, голова Комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області Наум Віталій Миколайович.

Під час заходу, зокрема, були висвітлені наступні моменти.

 

  1. ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНІВ ВІДНОСНО АДВОКАТІВ

Офіційна статистика, що надана Генеральною прокуратурою України свідчить, що за період із січня 2013 по січень 2018 років відносно адвокатів вчинено близько 1200 злочинів це: втручання в діяльність захисника, погроза насильством або застосування насильства до захисника, знищення або пошкодження майна захисника, погроза вбивством або вбивство захисника. На превеликий жаль, кримінальні провадження за вказаними злочинами фактично є «мертвими», до суду направлено лише 15 (п’ятнадцять) справ. Про вироки, які набрали законної сили, навіть не йде мови. Спостереження членів Комітету за фактично 8 (вісім) місяців 2018 року свідчать, що вказана тенденція не змінилась.

Аналіз роботи Комітету захисту прав адвокатів Київської області за 8 місяців 2018 року свідчить, що кількість звернень та порушень прав адвокатів порівняно із 2017 роком збільшилась на 25%. Вказана статистика також є меншою від реальних даних, оскільки злочини, які вчиняються відносно адвокатів правоохоронцями, кваліфікуються за загальними статтями Кримінального кодексу, фактично розмиваючи у загальній масі злочини, що були вчинені відносно адвокатів у зв’язку із здійсненням професійної діяльності.

  1. ОТОТОЖНЕННЯ АДВОКАТА З КЛІЄНТОМ

Ототожнення відбувається через притягнення до кримінальної відповідальності адвоката за злочини, які вчиненні його клієнтом. При цьому кваліфікація дій адвоката, який надає правову допомогу, відбувається у вигляді пособництва з метою уникнення кримінальної відповідальності. Іншим проявом ототожнення адвоката з клієнтом є втручання у діяльність адвоката представниками різних «громадських організацій». Ці представники “невдоволені” тим, як захищають певних громадян, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів проти держави, а тому вчиняють насильницькі дії відносно адвоката. При цьому до адвокатів застосовуються не лише образи та погрози, а й фізичне насилля, замахи на життя.

На превеликий жаль, правоохоронці, які нерідко перебувають поряд, взагалі не вживають ніяких заходів щодо припинення порушень прав адвокатів.

Реагування Комітету на вказані порушення призводить до внесення відомостей до ЄРДР та початку кримінального провадження. Нажаль, подальша офіційна статистика з цього питання теж невтішна.

  1. ПРОСЛУХОВУВАННЯ АДВОКАТІВ, ПРОВЕДЕННЯ НСРД ВІДНОСНО АДВОКАТІВ

З метою отримання інформації, яка надається клієнтом адвокату, здійснюються втручання у спілкування, телефонні розмови, переписку між адвокатом та клієнтами. Непоодинокі випадки використання такої інформації у кримінальних провадженнях, а деколи навіть з метою притягнення до відповідальності клієнта або адвоката.

  1. ДОПИТИ АДВОКАТІВ

Ще одним проявом тиску на захист та осіб, які притягаються до кримінальної відповідальності є виклик адвоката, який надає правову допомогу на допит. Розуміючи незаконність таких дій, слідчі свідомо намагаються допитати незручних адвокатів з метою подальшого ініціювання питання відводу захисника.

У практиці Комітету є випадки, коли після таких допитів слідчі судді задовольняли клопотання про відвід захисника із справи. Фактично позбавляючи особу на захист з боку обраного нею адвоката.

  1. ОБШУКИ ПРИМІЩЕНЬ АДВОКАТІВ

Варто зазначити, що найбільше виїздів Комітету здійснюється саме у зв’язку із проведенням обшуків у помешканнях, де проживають або працюють адвокати. Починаючи із 2012 року кількість проведення обшуків у адвокатів із кожним роком невпинно зростає. В ході обшуку нерідко намагаються вилучити документи, що становлять адвокатську таємницю, комп’ютерну техніку адвоката, телефони з метою отримання доступу до інформації. Про кількість проведення обшуків можемо повідомити, що минулого року протягом ОДНОГО дня було проведено 17 (сімнадцять) обшуків. 29 серпня 2018 року було проведено 12 обшуків.

Фото з семінару – за посиланням