ВС: Перебування у спільній власності не убезпечить майно від арешту.

У постанові від 20.11.2018 Верховний Суд роз’яснив, як подружжю поділити автомобіль, якщо на нього накладений арешт для забезпечення цивільного позову у кримінальному процесі.

На переході, що регулюється світлофором, водій виїхав на заборонений червоний сигнал та збив пішохода. Внаслідок спричинених травм пішохід помер у лікарні.

Суд першої інстанції засудив кермувальника до 6 р. позбавлення волі та 3 р. позбавлення права керувати транспортним засобом. На підставі закону про амністію водій був звільнений від ув’язнення. Однак позбавлення права на керування залишилось у силі. Крім того суд задовольнив цивільний позов, яким стягнув з порушника на користь потерпілого кошти в рахунок оплати правової допомоги та в рахунок відшкодування матеріальної шкоди. Також в рахунок матеріальної та моральної шкоди, заподіяної потерпілим було стягнуто чималі суми зі страхової компанії. Як захід забезпечення позову суд наклав арешт на автомобіль, що належить водію та його дружині.

Апеляційний суд залишив вердикти суду першої інстанції без змін.

До касаційної інстанції звернувся захисник водія.

Він вказав на надмірну суворість покарання, завеликі суми стягнення та неможливість арештувати автівку, яка знаходиться у спільній власності.

У постанові №359/4829/17 ВС зазначив наступне. Доводи захисника про неможливість звернення стягнення на автомобіль, оскільки він є спільною власністю подружжя не стосуються предмету спору про право, який вирішувався в межах цивільного позову про  відшкодування заподіяної шкоди внаслідок ДТП та є предметом спору про право щодо спільної сумісної власності подружжя, який повинен бути вирішений в порядку цивільного судочинства за наявності відповідного позову.

Джерело