Найголовніше за тиждень

Вища рада правосуддя внесе рекомендації про призначення 111 суддів Верховного Суду

Вища рада правосуддя оголосила своє рішення внести Президентові подання про призначення 111 суддів до нового Верховного суду зі 120 претендентів, відібраних Вищою кваліфікаційною комісією суддів під час проведення конкурсу.

Вища рада правосуддя внесе на розгляд Президентові України 29 кандидатів на посади суддів до касаційного господарського суду у складі Верховного суду. При цьому було відмовлено у внесенні подання судді господарського суду Донецької області Володимиру Матюхіну.

До Касаційного цивільного суду рекомендації про призначення отримали 26 кандидатів. Водночас прийняття рішення стосовно судді Верховного Суду України Валентини Сімоненко, суддів Вищого спеціалізованого суду Ольги Ступак і Вадима Коротуна та судді Приморського райсуду Одеси Сергія Погрібного у Вищій раді правосуддя відклали.

Про призначення на посаду суддів касаційного кримінального суду у складі ВС буде внесено 28 кандидатів, але відмовлено судді Вищого спеціалізованого суду Тетяні Франтовській, а щодо Олександри Яновської – відкладено.

Також ВРП ухвалила внести подання Президентові про призначення суддів касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду – 28 кандидатів, а питання щодо внесення подання стосовно судді Київського апеляційного адміністративного суду Вікторії Мацедонської та судді Верховного Суду України Тетяни Стрілець відкладено. Таким чином, із 111 кандидатів, які отримали рекомендації Вищої ради правосуддя, більшість становлять діючі судді. Із нинішнього Верховного Суду України у новий суд перейде 4 суддів.

У новий Верховний Суд потрапляє Голова Вищого господарського суду Богдан Львов, Голова Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько та його заступники Марина Червинська та Станіслав Кравченко, а також заступник Голови Вищого адмінсуду Михайло Смокович.

Також переможцями конкурсу до нового Верховного Суду визнано ще 22 судді Вищого спеціалізованого суду України, 10 суддів Вищого господарського суд України та 8 суддів Вищого адміністративного суду України. Із місцевих судів у рейтинг переможців потрапило 37 суддів. Крім того, з-поміж 120 переможців, окрім діючих суддів, 10 адвокатів та 16 науковців. Рекомендації Вищою ради правосуддя передадуть Президентові України, який своїм указом має призначити на безстроковий термін нових суддів Верховного Суду.

Президент призначив суддів до місцевих судів

Президент України підписав чотири укази про призначення майже 150 суддів до місцевих судів. Так, 60 суддів призначено до окружних судів Волинської, Івано-Франківської, Рівненської, Донецької, Дніпропетровської, Черкаської областей та міста Києва. Призначено суддів і до понад 60 місцевих судів по всій Україні. Також 11 суддів призначено до господарських судів столиці, Дніпропетровщини, Донеччини, Рівненщини, Кіровоградщини, Сумщини та Харківщини.

Нагадаємо, що в Україні шість райсудів не здійснюють правосуддя: у Скадовську Херсонської області, селищах Путила Чернівецької області, Золочів Харківської області, Стара Синява Хмельницької області, Куликівка Чернігівської області та Снігурівка Миколаївської області. В указі Президента йдеться про призначення судді лише до Скадовського райсуду.

Водночас у Снігурівському райсуді справи не розглядаються з 12 вересня через відставку суддів, а у Золочівському – з 21 вересня, бо там судді залишаються без повноважень. У райсуді Куликівки, що на Чернігівщині, суддів немає з травня. У цих судах цивільні справи залишаються без розгляду до призначення суддів, а кримінальні – направляються до апеляційних судів.

ВККСУ оприлюднила нові дати завершення конкурсу до місцевих судів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України оприлюднила оновлений графік проведення конкурсу на 600 посад суддів у місцевих судах. Згідно з графіком допуск до участі у доборі місцевих суддів завершать 18 жовтня.

Для кандидатів, які пройдуть процедуру відбору, тестові завдання оприлюднять 5 жовтня, а відбірковий іспит на знання права та державної мови проведуть 31 жовтня. Тестування особистих морально-психологічних якостей проводитиметься окремо з 13 по 30 листопада. До кінця року ВККСУ планує підрахувати результати відбіркового іспиту та у грудні розпочати спецперевірку кандидатів, які успішно пройшли тестування.

Підготовку майбутніх суддів розпочнуть вже у наступному році. Так, помічників суддів почнуть навчати орієнтовно на початку березня. Згідно графіку їх підготовка триватиме 3 місяці – до 19 червня 2018 року, а потім на них чекає іспит. Таким чином, для помічників суддів конкурс завершиться 30 липня 2018 року.

Решта кандидатів проходитимуть навчання у Національній школі суддів рік – до липня 2019-го і вже тоді складатимуть кваліфікаційний іспит. Для них результати конкурсу повідомлять на рік пізніше – 30 липня 2019-го.

Отже, нові обличчя у місцевих судах як результат судової реформи cлід очікувати у другій половині 2018 року, а поки Вища кваліфікаційна комісія суддів намагається вирішити кадровий дефіцит у судах відрядженням суддів.

Набув чинності Закон «Про освіту»

28 вересня набув чинності новий Закон «Про освіту», який замінив попередній законодавчий акт, прийнятий ще у 1996 році. Новий Закон про освіту передбачає реалізацію масштабної освітньої реформи в Україні.

Повна середня освіта складатиметься з початкової освіти тривалістю 4 роки, базової середньої освіти тривалістю 5 років, яка надається в гімназії, та профільної середньої освіти тривалістю 3 роки, яка отримується в ліцеї, або в закладах професійної середньої освіти. 12-річна повна загальна середня освіта  запроваджується з 1 вересня 2018 року для початкової та профільної середньої освіти, а для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року.

Навчання в школі діти зможуть починати у 6 чи 7 років. Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти будуть оцінюватися шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного тестування чи для учнів молодшої школи здійснюватися лише з метою моніторингу.

У Законі визначається, що дошкільна та повна загальна середня освіта безкоштовні для всіх громадян України. Також держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Закон встановлює, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. При цьому нацменшинам гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується шляхом створення відповідно до законодавства окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою. Власне ця норма викликала суперечки, зокрема, Румунія заявила, що вона порушує міжнародне законодавство і права румунських нацменшин в Україні.

Міністерство освіти та науки у свою чергу відкинуло звинувачення, заявляючи, що стаття 7, яка регулює питання мови навчання у новому законі «Про освіту», відповідає Конституції України та Європейській хартії регіональних мов або мов меншин. Також Міносвіти направило до Ради Європи листа, де заявило про намір надіслати на експертизу до Венеціанської комісії статтю 7 «Про мову навчання».

Водночас аби запрацювали нові процедури, передбачені Законом «Про освіту», потрібно прийняти низку профільних законів, зокрема «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну освіту», та понад 100 постанов Кабінету Міністрів України.

МВС запровадило онлайн-замовлення довідки про несудимість

Міністерство внутрішніх справ запровадило онлайн-сервіс цілодобового замовлення довідок про несудимість. Тепер довідку про несудимість можна замовляти в онлайн-режимі “в 2 кліка”, а також отримувати сповіщення про готовність документа. Отримати готову довідку можна буде в будь-якому сервісному центрі МВС, незалежно від місця реєстрації.

Щоб замовити довідку про несудимість онлайн, необхідно зайти на сайт mvs.gov.ua або hsc.gov.ua, зареєструватися, скориставшись електронним цифровим підписом або IDBank. Крок другий – заповнити електронну форму, вказавши, в якому із сервісних центрів МВС (зі списку) зручно забрати готову довідку і відправити форму.

Заявки на отримання довідки оброблятимуться та формуватимуться в автоматичному режимі. Повідомлення про готовність документа надходитиме на електронну пошту. Нагадаємо, що раніше МВС запустив сервіс перевірки довідок про несудимість, виданих до 1 лютого 2017 року.