Законодавство забороняє притягнення адвоката до відповідальності за його висловлювання у справі – позиція РАУ

Рада адвокатів України розглянула звернення суддів Вищого антикорупційного суду до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора щодо втручання у діяльність суддів.

Текст звернення суддів ВАКС опублікований на сайті ВРП, а також на офіційній сторінці Вищого антикорупційного суду на веб-ресурсі «Судова влада» 07.10.2020 року. Публікація має назву «ВАКС звернувся до ВРП та Генерального прокурора щодо втручання у діяльність суддів учасниками справи про завдання збитків ДП НАЕК «Енергоатом» та ДП «Схід ГЗК».

Зокрема, судді вбачають тиск на них в тому, що адвокати публічно коментують перебіг судового розгляду у ЗМІ та соціальних мережах, хоча ці засіданні відбуваються з відеотрансляцією у відкритому для широкого загалу доступі.

Члени РАУ в ході обговорення цієї тези неодноразово зазначили, що заборони надавати такі коментарі законодавством не передбачено. Більше того, адвокат зобов’язаний надавати захист будь-якими передбаченими законом способами. Публічний компонент є логічним елементом захисту в резонансній справі, яка перебуває у стадії розгляду. Засідання у цій справі, окрім того, що проводяться у відкритому режимі  відеотрансляції, активно коментуються журналістами, громадськими активістами – на користь обвинувачення.

«Ніхто не може критикувати судові рішення але чи є така заборона на судове провадження? Провадження – це процедура, і жодний закон не містить жодних пересторог, що його не можна коментувати. Судові провадження у пресі можуть коментуватися», – наголосила Голова РАУ Лідія Ізовітова.

У своїй позиції РАУ наводить положення міжнародно-правових документів щодо права на захист та права на вільне висловлювання поглядів.

Також, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Цим конституційним положенням відповідають приписи Цивільного кодексу України, якими встановлено, що фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію (абз. 1 ч. 1 ст. 302).

«Таким чином, висловлення адвокатом своєї думки, в тому числі й оціночних суджень щодо окремих складових своєї професійної діяльності, є конвенційним та конституційним правом, реалізація якого також за загальним правилом не може ставитись йому у вину. Крім цього, однією з гарантій адвокатської діяльності, що визначена п. 15 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є заборона притягнення адвоката до відповідальності за його висловлювання у справі, в тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов’язки адвоката», – ідеться у документі.

Тобто, ініціювання будь-яких заходів реагування на висловлювання адвоката, в тому числі й наведені у засобах масової інформації, не тільки є порушенням окреслених вище прав адвоката як людини, а й порушенням гарантій його професійної діяльності, закріплених у профільному законі.