Адвокат може отримати ордер на правову допомогу лише в конкретному держоргані — ВС

В ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна його назва, зокрема суду. На це звернула увагу Велика палата Верховного Суду в постанові від 5.06.2019 (справа №9901/847/18).

Представник позивача подав до Касаційного адміністративного суду ордер, в якому зазначено, що адвокат надає правову допомогу своєму довірителю в «органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності й підпорядкування». КАС постановив ухвалу про повернення позовної заяви на підставі п.3 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства, оскільки вважав, що її підписано без підтвердження повноважень на представництво.

Представник позивача подав апеляційну скаргу, зазначивши, що законодавство не відокремлює суди від інших органів держвлади в контексті надання правової допомоги. До того ж, на його думку, суди входять до системи органів держвлади.

ВП ВС визнала такі доводи необґрунтованими, посилаючись на п.2 ч.1 ст.20 закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Крім того, згідно з пп.15.4 п.15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 №36, ордер має містити назву органу, в якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у разі необхідності, виду адвокатської діяльності.

Палата також звернула увагу на те, що звернення до суду інших осіб передбачає надання належних доказів дійсної волі особи, котра є учасником справи. Докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, яка є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, в якому надається правова допомога.

Джерело