У листопаді 2018 року Україна впровадила цілий ряд важливих нововведень у сфері кримінального права та процесу. Більшість із них так чи інакше можуть вплинути на український бізнес.
Запуск Державного бюро розслідувань
27 листопада 2018 року офіційно почало роботу ДБР. Новий орган розслідуватиме злочини, вчинені топ-чиновниками (окрім тих, що розслідує Національне антикорупційне бюро), та військові злочини.
Разом із ДБР тепер існує вже 6 органів, які можуть проводити досудове розслідування злочинів, а отже –здійснювати слідчі дії щодо бізнесу. Як показала практика, наявність обмежень щодо підслідності не зменшує тиск на бізнес і, якщо є потреба, то органи придумують процесуальні зачіпки, щоб «знайти» свою підслідність у будь-якій справі.
З дня початку роботи ДБР також автоматично скасовано кілька підстав для проведення заочного розслідування (їхнє існування прив’язувалося до офіційного запуску ДБР).
Воєнний стан і безпека кордону
У зв’язку із запровадженням 26 листопада 2018 року воєнного стану у 10 прикордонних областях України може спрощуватися процедура проведення обшуку, негласних слідчих дій, тимчасового доступу до документів. Так, якщо слідчий суддя не може у встановлені строки виконати повноваження щодо їх призначення, вони можуть бути призначені прокурором.
10 листопада набув чинності закон, яким криміналізовано незаконне перетинання державного кордону України за наявності певних додаткових умов поза пунктами пропуску (в’їзд в Крим та ОРДЛО з сторони РФ може вважатися таким перетином) або без відповідних документів.
«Маски-шоу стоп 2»
4 листопада 2018 року вступив в силу закон «Маски-шоу стоп 2» – наступник закону, прийнятого в кінці минулого року. Два закони об’єднує загальна мета полегшити життя бізнесу та зменшити зловживання органів.
За результатами їхнього прийняття особи, які не є стороною кримінального провадження, але щодо яких здійснюються слідчі дії (наприклад, обшуки – а бізнес практично завжди знаходиться в такій категорії) отримали спектр прав, за допомогою яких можна дисциплінувати слідство та будувати свій захист. Далеко не всі нововведення є ефективними, але позитив однозначно є. Для зручності наводимо основні нові права, передбачені двома законами:
Права в ході та за результатом слідчих дій:
- Користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії обшуку (та визнавати недопустимим як доказу усе, що виявлено під час обшуку, на який не було допущено адвоката);
- Здійснювати відеофіксацію проведення обшуку (та визнавати недопустимим як доказу усе, що виявлено під час обшуку, але не зафіксовано на офіційному відеозаписі);
- Оскаржувати бездіяльність у деяких випадках (зокрема, у випадку неповернення тимчасово вилученого майна під час обшуку);
- Здійснювати кроки щодо притягнення слідчих та прокурорів до особистої відповідальності за неправомірні дії (наприклад, за шкоду під час обшуку).
Пришвидшення та закриття проваджень:
- Оскаржувати недотримання розумних строків або клопотати про здійснення провадження чи слідчих дій в більш короткі строки;
- Клопотати про закриття «дублюючих» проваджень;
- Клопотати про закриття провадження, якщо у встановлений строк нікому не повідомлено про підозру.
Share the post "Резюме останніх змін у сфері кримінального права та процесу."