Ідея включити суддів до КДКА суперечить Конституції

Стаття 131-2 Конституції України гарантує незалежність адвокатури, яка є недержавним самоврядним інститутом. І одним із інструментів реалізації цієї гарантії є адвокатське самоврядування, що визначається профільним законом як «гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури».

Про це ідеться у статті Голови ВКДКА Сергія Вилкова у відповідь на ініціативу включати суддів та суддів у відставці до складу КДКА. Ідею озвучив Голова Комітету ВР з питань правової політики Андрій Костін, який свого часу був заступником голови Ради адвокатів Одеської області.

«Вельми дивною видається пропозиція очільника парламентського комітету, до відання якого віднесено оцінку законопроектів та проектів інших актів Верховної Ради України на предмет відповідності Конституції України. Очевидно, у своєму прагненні підвищити довіру до дисциплінарних органів адвокатури наш колега (який після політичної каденції скоріше за все повернеться до адвокатської практики), чомусь забув ці засадничі положення. Мабуть тому, що змішав недержавний самоврядний інститут з державними органами», – ідеться у публікації Сергія Вилкова.

Самоврядність і незалежність адвокатури від держави була наріжним каменем Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» 2012 року, який враховує висновки Венеціанської комісії на стадії підготовки проекту. Натомість, до 2012 року до складу КДКА вже входили представники Мін’юсту і органів місцевої влади.

«Модель адвокатури у чинному законі ґрунтується саме на максимально широкій самоврядності і незалежності від державних органів. Одним з елементів було те, що КДКА утворюються самими адвокатами і лише з-поміж адвокатів», – наголошує Сергій Вилков у публікації в “Юридичній практиці”.

Окрім того, ухвалення закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» в 2012 році було тісно пов’язане з обов’язком України захистити на законодавчому рівні правничу професію та заснувати професійну асоціацію адвокатів. Вперше про це йшлося у п.11 висновку №190 (1995) ПАРЄ щодо заявки України на вступ до Ради Європи. Через 15 років про цей обов’язок нам нагадали ще раз, оцінюючи функціонування демократичних інституцій у нашій державі (п.7.3.6 резолюції №1755 (2010) ПАРЄ).

Сергій Вилков також нагадав, що ефективність чинної моделі була доведена тим, що адвокатура зупинила спроби чиновників з Адміністрації попереднього Президента протягнути сумнозвісний законопроектпроект №9055.

«Тоді завдяки активному протистоянню професійної спільноти вдалося довести незалежність інституту в умовах тиску держави. Чи отримали б адвокати перемогу при «державних квотах» в їхніх представницьких органах – питання політико-риторичне», – вважає Голова ВКДКА.

Нагадаємо, позицію Голови парламентського комітету з питань правової політики Андрія Костіна щодо реформування КДКА регіонів буде обговорено під час засідання Ради адвокатів України 5 серпня.

Джерело