У РАУ готують «наступальну операцію», аби відбити нападки з боку правоохоронців і парламентарів

На екстреному засіданні Ради адвокатів України обговорили негативні тенденції в законотворенні та на практиці, що стосуються незалежності адвокатури та обстоювання прав захисників. Хто та чому ставить палиці в колеса українським адвокатам?

До нас їде ревізор…

Голова Національної асоціації адвокатів України та РАУ Лідія Ізовітова вкотре наголосила, що органи державної влади в різний спосіб намагаються позбавити інститут адвокатури незалежності. «Ми вже дореформувалися. У нас кожного року якась судова реформа», — зазначила Л.Ізовітова. На думку голови РАУ, довкола адвокатури відбуваються надзвичайні події: «Навіть ті «свої», які ще вчора були адвокатами, а сьогодні вже депутати, кажуть, що адвокатуру потрібно позбавити незалежності».

Так, обговорювалися вислови голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрія Костіна. За опитуванням РАУ, лише 2% адвокатів підтримують позицію А.Костіна щодо того, аби включити до складу кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури суддів або суддів у відставці. Доповідач із цього питання, член Наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Каденко зізналася, що, читаючи обидва інтерв’ю А.Костіна, в якусь мить спіймала себе на думці, що теза виглядає цілком логічною. Якщо в радах та комісіях державних органів є представники громадянського суспільства, то і в профільних радах та комісіях останнього повинні бути присутні представники державної влади. Виходить, підходи мають бути уніфіковані на інституційному рівні. Проте це хибна логіка, і при детальному аналізі тез прослідковується явна підміна понять. Члени РАУ зійшлися на тому, що це абсолютно неприйнятно, коли держава втручається в діяльність самоврядних організацій. Тут мова йде про захист статусу правничої професії, а тому перебування в органах адвокатури представників органів влади — це продуманий крок, вигідний тільки тим, хто намагається ослабити інститут адвокатури.

Член РАУ Ігор Колесников у свою чергу зазначив, що особливу увагу варто звернути саме на формулювання «судді та судді у відставці». І тут, як уважає адвокат, уся справа в підписаному меморандумі з МВФ. «Вочевидь, ініціатори таких нововведень дуже хочуть, аби до нас приїхав ревізор — європейський експерт, адже ми розуміємо, що мова йде про європейських суддів, які повинні мати представництво в органах адвокатури», — додав І.Колесников.

У свою чергу голова Донецької РАУ Сергій Осика наголосив: «Нам потрібно випередити бажання А.Костіна змінити адвокатуру й надати обґрунтування захисту адвокатури від таких шкідливих змін». С.Осика також запропонував, щоб кожен із комітетів НААУ постатейно й відповідно до свого профілю прописав власну позицію із цього питання. У РАУ прийняли рішення направити відповідне звернення до Президента та всіх парламентських комітетів.

Щит, меч та ототожнення

Обговорили й питання захисту прав адвокатів і захисту адвокатів їхніми колегами. Член комітету із захисту прав адвокатів Євген Пеліхос зазначив, що сьогодні, зокрема і у справі адвоката Володимира Богатиря, вибудовується нова практика Державного бюро розслідувань й Офісу Генерального прокурора, яка полягає в тому, що ці органи не визнають повноважень захисника навіть у випадках, коли є відповідні рішення та ухвали суду. У своїх листах ОГПУ зазначає, що судові рішення для них не мають вирішального значення. Мовляв, такі рішення недостатньо обґрунтовані.

Відповідних ухвал, що залишені без виконання тільки у «справі В.Богатиря» вже налічується близько 30. На думку Л.Ізовітової, це свідчить про те, що судова влада втрачає свої повноваження через таке ігнорування зі сторони ГПУ та ДБР. Зазначені органи порушують права адвокатів, а також виявляють упереджене ставлення до їхніх захисників. Таким чином, порушується право на захист, а також систематично не виконуються судові рішення.

Звернення голови комітету НААУ із захисту прав адвокатів Ганни Боряк було проігноровано. ОГПУ та ДБР відмовляються приймати клопотання про ознайомлення з матеріалами справи та вимагають від адвоката додаткових підтверджень волевиявлення клієнта, зокрема доказів укладання договору про надання правової допомоги, якщо клієнт перебуває за кордоном. На думку Г.Боряк, це свідчить про спроби втручання в договірні відносини між адвокатом і клієнтом. Л.Ізовітова вбачає в цій ситуації небезпеку й ризик для кожного адвоката. Тому НААУ вирішила направити відповідні звернення до парламенту, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, CCBA, Генеральної асамблеї ООН.

Питання щодо вручення повідомлень про підозру адвокатам Ростиславу Кравцю та Оксандру Крутяку викликало не менш жваве обговорення. Так, Р.Кравця звинувачують у складанні позовних заяв, тобто фактично в провадженні професійної діяльності. Л.Ізовітова зазначила, що це вже другий випадок на її пам’яті, коли за виконання своїх професійних обов’язків у вигляді складання позовних заяв юристу оголошують підозру. Перший стався 2 роки тому, коли стосовно адвоката навіть обрали запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Г.Боряк щодо такої практики зазначила: це схема Національного антикорупційного бюро, за якою намір клієнта ототожнюється з наміром адвоката. На її думку, із цього можна зробити хибний висновок, що професія адвоката є завідомо злочинною. А голова комітету з питань БПД Олександр Дроздов, який, до речі, днями захистив докторську дисертацію, звернув увагу на те, що настав час роз’яснити, що таке «ототожнювати» та що таке «заборона» в тому випадку, коли йдеться про ототожнення адвоката з його клієнтом. Адже діяльність адвоката де-юре законна, і будь-які намагання довести протилежне — це порушення норм закону.

Тож, аби не стояти осторонь і унеможливити оголошення нових безпідставних підозр іншим колегам, учасники засідання РАУ створили робочу групу, яка підготує роз’яснення щодо застосування законодавчої заборони ототожнення адвоката з клієнтом. З огляду на всі події довкола адвокатури у 2020 році можна сміливо говорити про те, що карантин — це найлегше випробування для цього інституту. Адвокатів оточують з усіх боків, наче за заздалегідь готовим планом. Утім, не на тих натрапили…