Майстер-клас захисту прав адвокатів для житомирських фіскалів

1 березня о 10-тій годині біля приміщення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області зібралися близько сотні представників Ради адвокатів Київської області та Комітету захисту прав та гарантій адвокатів. Такого масштабного мітингу з боку захисників житомирські фіскали не бачили, мабуть, за всі роки незалежності, бо інакше важко пояснити, чому співробітники ДФС спочатку зачинили усі двері (начебто, ДФС – це “режимний об’єкт”, хоча на буцегарню чи СІЗО це було не зовсім схоже), потім майже годину приймали письмову заяву (відрядивши замість офіційного представника тендітну дівчину), а керівництво ДФС так і взагалі вирішило не показувати носа розлюченим адвокатам. Хоча така поведінка з боку фіскалів була більш ніж дивною. Адже, по-перше, мітинг хоч і був велелюдним, проте носив виключно мирний характер, а по-друге, робітники ДФС такою своєю боягузливою поведінкою скомпрометували самих себе, адже замість того, щоб розповісти свою версію того, що відбулося, знайти порозуміння та якось виправити конфліктну ситуацію – просто вирішили відсидітись у кабінетах під захистом співробітників патрульної поліції, які намотували кола з автоматами в руках навколо адвокатів.

Зважаючи на такий розвиток подій вважаємо цілком природнім той факт, що адвокати хоча б у голосовий спосіб вирішили донести керівництву ДФС, якої вони думки про тих горе-слідчих, які почувають себе героями, коли порушують права адвокатів прикриваючись за спинами спецпризначенців, але стають абсолютно безпомічними, коли опиняються один-на-один перед сотнею розлючених адвокатів. “Фіскали – дістали”, “Слідчого Яновича – на нари” – лунало стінами ДФС , і здається, ці слова почули не лише в Житомирі, але й в Києві, принаймні, вже є інформація про те, що стосовно слідчого, який порушив права адвоката, буде відкрито дисциплінарне провадження, наслідком якого може стати звільнення останнього. Як зазначив голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, саме звільнення представника ДФС, який допустив негідну поведінку стосовно адвоката, є головною метою акції, адже лише так можна змусити силовиків поважати права адвокатів, закріплені в законі, і слідувати нормам якого – прямий обов’язок представників держави.

Принагідно нагадаємо, що грубе порушення прав адвоката Київської області Солдаткіна Олександра Сергійовича відбулося в наступний спосіб. 20.02.2019 року адвокат Солдаткін О.С. прибув в с. Расавка Кагарлицького району Київської області з метою надання правової допомоги клієнту під час проведення обшуку працівниками ГУ ДФС в Житомирській області.  Зайшовши у приміщення, адвокат Солдаткін О.С. попросив присутніх надати підтверджуючі документи для проведення обшуку і службові посвідчення осіб, які проводили обшук. На що слідчий Янович Костянтин В’ячеславович попросив пред’явити адвоката свої документи.  Адвокат пред’явив копію договору оренди приміщення, у якому проводився обшук, оригінал договору про надання правничої допомоги та посвідчення адвоката. Проте, слідчий зазначив, що йому потрібен оригінал договору оренди приміщення, а оскільки оригіналу документа не було у адвоката, оперативні співробітники Проценко Олександр Вікторович, Тимошенко Віталій Васильович, Бородань Олександр Володимирович (за вказівкою слідчого) фізично виштовхнути адвоката з місця проведення слідчих дій.  Після цього, адвокатом Солдаткіним О.С. було викликано поліцію і по вказаному факту було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 397, 398 КК України. Лише після звернення на гарячу лінію Генеральної прокуратури України зі скаргою щодо неправомірних дій працівників податкової міліції ГУ ДФС в Житомирській області по перешкоджанню до здійснення правомірної діяльності захисника, через п’ять годин після прибуття, адвоката було допущено до проведення слідчої дії.

Чи будуть співробітники ДФС і в подальшому порушувати права адвокатів, ми не знаємо, проте можемо припустити, що стосовно адвокатів Київської області вони такого більше не вчинятимуть. До речі, місцеві ЗМІ були дуже здивовані, що адвокати Київщини так організовано й легко провели мітинг на захист свого колеги, у той час як житомирські адвокати, які, ймовірно, потерпають від дій силовиків ніяк не менше, якщо не більше, жодного разу на такий протестний захист не зібрались. Але тепер і вони знають, що наша сила – лише в єдності, а закон не дозволено порушувати нікому!