НААУ направила пропозиції та зауваження до Рекомендацій щодо дотримання гарантій адвокатської діяльності в Україні у світлі стандартів Ради Європи

Національна асоціація адвокатів України розробила пропозиції та зауваження до Рекомендацій щодо дотримання гарантій адвокатської діяльності в Україні у світлі стандартів Ради Європи. Пропозиції побудовані на основі аналізу проекту звіту, представленого експертом Ради Європи Дж. Голдсмітом під час круглого столу на тему: «Гарантії адвокатської діяльності в Україні у світлі стандартів Ради Європи» у Києві. Документ НААУ скерувала до Офісу Ради Європи в Україні.

НААУ наголошує на тому, що гарантії адвокатської діяльності треба розширювати та посилювати. І змінювати потрібно як Конституцію, так і профільні закони.

«Незалежно від сильних сторін законів та кодексів України, органи влади часто безкарно нехтували ними, і передусім потрібно вирішити саме цю проблему. А тому цілком логічним виглядає, що пропонований проект аналізу та рекомендацій розділено на дві частини: можливі зміни до Конституції України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» і/або Кримінального процесуального кодексу щодо прав адвокатів, з огляду на результати аналізу та зустрічі, та обговорення рекомендацій щодо поточного стану відповідальності державних органів за порушення процесуальних гарантій адвокатів», – йдеться у документі.

Водночас НААУ звертає увагу на те, що сучасні тенденції вдосконалення того чи іншого виду адвокатської діяльності відрізняються непослідовністю і доволі часто прямо протилежними за змістом «пропозиціями», що висловлюються представниками різних гілок влади.

«На жаль, такі «пропозиції» потрапляють не тільки в окремі законодавчі акти, а й без широкого конструктивного обговорення, перш за все з так би мовити основним стейкхолдером – адвокатурою, мають усі шанси бути закріпленими в Основному Законі України. При цьому автори цих пропозицій, на нашу думку, навіть не намагаються прораховувати ті наслідки, які можуть настати в першу чергу для громадян України в результаті таких змін, зіставляти позитивні і негативні результати впровадження їх ініціатив у найближчій та подальшій перспективі тощо», – сказано у документі.

Рекомендації розділено на 3 частини. НААУ пропонує удосконалювати саму Конституцію України, закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також Кримінальний процесуальний кодекс. Окремо винесені пропозиції щодо змін у таких напрямках адвокатської діяльності, як конфіденційність, еквівалентність прав на захист: процесуальна рівність, ототожнення адвокатів з інтересами своїх клієнтів, обшуки, вільний вибір адвоката та безкарність за порушення гарантій адвокатської діяльності.