НААУ пропонує особливий порядок ідентифікації та комунікації з адвокатами в ЄСІТС

Заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій взяв участь у засіданні Постійної комісії Вищої ради правосуддя з питань Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Під час засідання було обговорено проект Положення про єдину судову інформаційно-комунікаційну систему (ЄСІТС).

«Ми уже неодноразово на попередніх зустрічах і з представниками ВРП, і ДСА окреслювали основні проблеми, які були виділені адвокатами при роботі з підсистемою «Електронний суд», зокрема, в  особистому кабінеті користувача підсистеми «Електронний суд» немає можливості ідентифікації особи саме як адвоката; система просто створює кабінет для «фізичної особи», а це серйозний недолік на фоні виключного права адвокатури на представництво осіб в судах; не підтверджено можливість прийняття та генерування повноважень у електронному вигляді; існує невизначеність щодо можливості фіксування та прийняття судами електронних доказів»,  -зазначив Валентин Гвоздій.

Окрім того, існують складнощі при генеруванні та відправці документів у системі; виявлено неоднозначну позицію суддів різних інстанцій до функціонування підсистеми «Електронний суд», а також простежується недовіра користувачів підсистеми, зокрема адвокатів, до ефективності її впровадження.

«Ми вже тривалий час співпрацюємо з ДСА з метою забезпечити синхронізацію інформації з ЄРАУ з підсистемою «Електронний суд». 22 липня 2020 року між НААУ та ДСА було підписано Меморандум про співпрацю. Наразі результатами нашої спільної роботи ми уже на технічному рівні реалізували і закінчуємо тестування таких функцій, як забезпечення перевірки повноважень адвокатів (статусу адвокатів) при використанні інструментів підсистеми «Електронний суд» через Єдиний реєстр адвокатів України; створення окремого функціоналу електронного кабінету підсистеми «Електронний суд» для адвокатів – реєстрація у підсистемі у статусі адвоката, а не просто фізичної особи», – наголосив Валентин Гвоздій.

За його словами, впродовж 2021 року очікується завершення таких проектів, як закріплення за кожним адвокатом «офіційної електронної адреси» (офіційною електронною адресою адвоката вважатиметься кабінет адвоката у ЄРАУ) та забезпечення можливості користуватися підсистемою «Електронний суд» для помічників адвоката.

«Задля успішної реалізації цього проекту для адвокатської спільноти є важливим, щоб у Положенні про ЄСІТС були закріплені визначення та процедури ідентифікації адвокатів у системі. Ми підготували і надали Вам свої пропозиції, і наголошуємо на необхідності врахувати їх при затвердженні фінальної версії документу», – сказав Валентин Гвоздій під час засідання постійної комісії ВРП.

Серед таких пропозицій до обговорюваного проекту Положення, належать, зокрема, запровадження автентифікації особи, яка здійснює адвокатську діяльність як процедури, яка дає змогу підтвердити електронну ідентифікацію адвоката за допомогою Єдиного реєстру адвокатів України. Відтак, ідентифікаційними даними адвоката мають бути номер та дата видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Також НААУ  пропонує передбачити, аби електронною адресою адвоката в системі ЄСІТС був його особистий онлайн-кабінет. Офіційні електронні адреси адвокатів створюються відповідно до процедури, встановленої у Єдиному реєстрі адвокатів України. Офіційна електронна адреса адвоката відтак має створюватися шляхом синхронізованої роботи підсистеми «Електронний суд» з Єдиним реєстром адвокатів України.

У Положенні також, за пропозицією НААУ, мають бути враховані й інші особливості закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», зокрема, адвокатська таємниця. Також ЄСІТС має передбачати для адвокатів можливість надавати доступ до створених ним проектів документів для перегляду, коригування помічнику адвоката, який виконує доручення адвоката у справах, що знаходяться у провадженні адвоката, крім тих, що належать до процесуальних повноважень (прав та обов’язків) адвоката.