Обшук: про що потрібно пам’ятати

Проведення обшуків органами досудового розслідування здійснює значний вплив на нормальну роботу компанії та повсякденне життя людей. Бути готовим до того, що до тебе прийдуть з обшуком, неможливо на всі 100%. Однак мати базові знання про таку слідчу дію, однозначно, потрібно.

Що ж таке обшук? Обшук – це слідча дія, яка проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Для виконання такої слідчої дії орган досудового розслідування повинен отримати ухвалу слідчого судді.

У ст. 235 Кримінального процесуального кодексу України вказано, що ухвала, крім іншого, повинна містити такі відомості: строк дії ухвали; прокурора та слідчого, який подав клопотання про обшук; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Дійсно, обшук є дієвим механізмом, спрямованим на отримання доказів у кримінальному провадженні. При цьому через відсутність належного контролю органи досудового розслідування почали використовувати обшук як засіб тиску на фізичну чи юридичну особу. На жаль, це стало звичним явищем.

Варто також зазначити, що неефективність наявної системи контролю підтверджено вищими посадовими особами. Так, Сергій Вікторович Горбатюк, керівник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України, в інтерв’ю виданню «Главком» зазначив: «Сьогодні відбувається у десятки разів більше обшуків, і немало – незаконних. А відповідальності за це практично немає, оскільки, по-перше, вина розмивається між залученим до цього процесу оперативником, слідчим, прокурором і слідчим суддею; по-друге, належного реагування на це немає».

Насправді, важко не погодитися. Фактично, лише шляхом жорсткого контролю з боку інших учасників обшуку за діяльністю працівників правоохоронних органів можна забезпечити дотримання процесуального законодавства.

Отже, для захисту своїх прав під час проведення обшуку рекомендуємо:

1. Обов’язково перевірити повноваження працівників правоохоронних органів (виписати дані осіб, що проводять обшук):

  • До проведення слідчої дії детально ознайомитися з ухвалою слідчого судді, копію якої працівники правоохоронних органів зобов’язані надати. Потрібно звернути увагу на такі дані: прізвище, ім’я, по батькові слідчого, прокурора, якому надано дозвіл на проведення обшуку; адреса, за якою повинен проводитися обшук; дата винесення ухвали (термін дії рішення – не більше ніж 1 місяць); речі та документи, які збираються відшукати службові особи.
  • Якщо провести обшук намагаються особи, які не зазначені в ухвалі слідчого судді, варто зазначити про порушення норм процесуального законодавства. При цьому як фізичний спротив, так і ненадання доступу до приміщення не мають жодного сенсу.
  • Також доцільно скористатися правовою допомогою адвоката (відповідно до ст. 236 КПК України, незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката).

2. Якщо особи відмовляються виконувати будь-який із зазначених вище пунктів, варто викликати поліцію. Так, ст. 162 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за порушення недоторканості житла.

3. Недоцільно чинити спротив діям працівників органів досудового розслідування, які є законними, водночас:

  • недоцільно надавати будь-які пояснення, що не стосуються безпосередньо обшуку;
  • впевнитися в неупередженості понятих (якщо поняті були доставлені працівниками правоохоронних органів, вимагати їхньої заміни);
  • пам’ятати, що жоден учасник обшуку не повинен випадати з поля зору понятих;
  • переконатися в тому, що всі речі та документи, які були вилучені, оглянуті, належним чином описані та зафіксовані у протоколі обшуку.

4. Брати активну участь у проведенні слідчої дії:

  • всі виявлені порушення обов’язково викласти у протоколі обшуку;
  • вимагати другий екземпляр протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених речей та документів.

5. Пам’ятати, що відповідно до ч. 10 ст. 236 КПК України, обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді обов’язково фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.

Окрім зазначених вище рекомендацій, варто пам’ятати, що проведення обшуку, передусім, є незвичною і стресовою ситуацією, саме тому особам, які не мають досвіду роботи в таких умовах (зокрема, в умовах психологічного тиску), дуже важко зосередитися та відстоювати свої права. Таким чином, найпершою рекомендацією стосовно захисту своїх прав під час обшуку є залучення кваліфікованих та досвідчених адвокатів.

 

Віктор Мироненко

старший юрист
Джерело: “Юргазета