Правники розкрили переваги похідних та групових позовів

За ініціативи Комітету з процесуального права Асоціації правників України відбулося обговорення специфічних процесуальних інструментів захисту прав – похідних та групових позовів.

Як повідомили «ЗіБ» в АПУ, в обговоренні взяли участь Ксенія Погружальська, старший юрист практики вирішення спорів МЮФ «Бейкер Макензі», Євген Дядюк, старший юрист Redcliffe Partners, адвокат, к.ю.н. та Борис Малишев, експерт з публічного права і прав людини, доктор юридичних наук.

Зокрема, Б.Малишев розповів про концепцію законопроекту №10292 та групові позови як інструмент захисту екологічних прав. Зокрема, він зазначив, що після суттєвого оновлення змісту ЦПК два роки тому, відкритим залишилося питання запровадження особливого порядку розгляду справ щодо захисту прав і законних інтересів численних груп осіб.

«Чинна редакція ЦПК України не дозволяє суду ефективно розглянути справи, де позивачами виступає значна кількість громадян», — підкреслив Б.Малишев.

Разом з тим, запропонований законопроект дозволить вирішити проблему розгляду групових позовів у судах України, впорядкує сферу розгляду такого виду позовів, що істотно зможе розвантажити суди України у випадку подачі таких позовів, створить додаткові гарантії захисту прав і свобод людини, формалізує сферу громадського контролю за публічним сектором за допомогою судових інструментів, наблизить процесуальне законодавство України до міжнародних стандартів доступу громадськості до правосуддя.

Є.Дядюк, у свою чергу виділив декілька окремих видів групових позовів серед яких груповий позов та позов за захист невизначеного кола осіб. Об’єднує їх можливість одночасного захисту великої кількості осіб.

Більше про специфіку похідних та групових позовів розповіла старший юрист практики вирішення спорів МЮФ «Baker McKenzie».

Як зазначила К.Погружальська, похідні та групові позови можуть мати високу ефективність для захисту прав не лише однієї особи, але широкого кола осіб, права яких одночасно порушені діями спільного відповідача.

Станом на сьогодні, вже формується цікава судова практика із розгляду таких спорів, в тому числі на основі висновків Верховного Суду, а кількість справ за похідними позовами зростає.

Вона переконана, що інститут групового позову може набути шаленої популярності серед населення, особливо в сферах захисту екологічних прав та захисту прав споживачів.

«Можливість подання групового позову суттєво полегшує процедуру ініціювання спору за участі десятків/тисяч осіб та має на меті спростити процес розгляду таких вимог. Групові спори давно користуються популярністю за кордоном (наприклад, США – безумовний лідер за кількістю спорів і сумами до сплати), формується практика і в Європі (наприклад, у справі «Дизельгейт» Volkfwagen)», — розповіла К.Погружальська.

Юристка зазначила, що на сьогодні, наше законодавство не містить регулювання інституту групового позову, однак, враховуючи, що певні кроки на шляху до розроблення законодавчих норм вже зроблені, є підстави очікувати змін ситуації в цій частині.

Закон і Бізнес