Правозахисники розповіли, що українці думають про суддів

З результатів опитування правозахисників зрозуміло, що більшість з них не бачать змін у роботі судової системи з 2013 року, при цьому самі судді здебільшого протилежної думки. В РСУ спробували пояснити, чим викликана така різниця. Проект загальнонаціонального дослідження «Що українці знають і думають про права людини» підготовленого ГО «Центр інформації про права людини» оприлюднила Рада суддів України, передає «Закон і Бізнес».

У дослідженні міститься аналіз сприйняття та розуміння проблематики прав людини в українському суспільстві назагал та серед окремих цільових груп (державні службовці, судді, поліцейські, вчителі, журналісти, правоохоронці) шляхом проведення загальнонаціонального та експертних соціологічних опитувань.

Опитані судді очікувано високо оцінюють результати діяльності судової системи у питанні захисту та дотримання прав людини. Як позитивну роль цієї системи відзначили понад 90% суддів. І як результат, на думку близько половини опитаних, від 2013 року покращилась робота судової системи, лише п’ята частина має протилежну позицію. Проте ця позиція не знаходить підтримки в опитуванні респондентів-правозахисників, половина яких, відпо­відаючи на аналогічне запитання оцінки діяльності судової системи, схиляються до негативної оцінки (48% – переважно негативно, 7% – повністю негативно), і ще більше третини (39%) вважають, що зміни мали порівну плюсів і мінусів, більше половини (60%) правозахисників не вбачають жодних змін в роботі судової системи з 2013 року.

Голова РСУ Валентина Сімоненко вважає, що позитивна динаміка пов’язана з матеріально-технічним забезпеченням судової системи. «За останні роки ми врешті-решт досягли того, що судді не купляють за свій рахунок папір, конверти… У судах повні штати працівників, підвищилась заробітна плата (раніше було майже на 60% менше), зупинилася плинність кадрів. Більше того, ми частково починаємо переходити на електронне судочинство – це все спрощує роботу суддів. Мені здається, що позитивні оцінки суддів пов’язані з цим. Відбувається процес очищення судової системи, а паралельно судова система намагається створити нормальні умови роботи. Не стільки для себе, як для громадян» – наголошує голова РСУ.

Оцінюючи стан незалежності правосуддя, 4/5 опитаних суддів не сумніваються, що в українських умовах суддя може бути незалежним і виносити рішення винятково за законом. Такий висновок, але з меншою долею впевненості, до речі, поділяють як правозахисники, так і правоохоронці (сторінка 61 Дослідження) .

Незважаючи на це, судді визнають негативний вплив на правосуддя низки факторів. По-перше, більше половини опитаних вважають, що політичний тиск високопосадовців може негативно вплинути на рішення суду.

Також значними негативними факторами є побоювання за життя та безпеку судді, мітинги перед судом та тиск ЗМІ – негатив від цих фактів визнали 1/3 суддів. Лише п’ята частина опитаних суддів вважають, що взагалі ніщо і ніхто не може вплинути на суддівське рішення. В той же час поліцейські та правозахисники, даючи відповідь на це запитання, дещо змістили акценти, звернувши увагу на корупційні ризики, а також тиск з боку політичних сил та керівництва. 4/5 опитаних суддів не сумніваються, що в українських умовах суддя може бути незалежним і виносити рішення винятково за законом.

Опитування відбувалося шляхом цільового персоніфікованого електронного анкетування. Всього було опитано таку кількість осіб по кожній із груп: державні службовці – 104 респонденти, судді – 180 респондентів, поліцейські – 206 респондентів, вчителі – 112 респондентів, журналісти – 100 респондентів, правозахисники – 103 респонденти.

Дані опитування політиків (отримано відповіді тільки 50 респондентів) через недостатню кількість респондентів, які погодилися взяти участь в опитуванні, а також недостатній рівень представленості усього спектру політичних сил, наводяться в додатках лише як ілюстративний матеріал, який, однак, не дає змогу говорити про будь-яку міру поширеності тих або інших оцінок у цій спільноті.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися тут.

Закон і Бізнес