Про представництво інтересів сторін адвокатами у господарському процесі

10 грудня 2020 року суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Іван Міщенко виступив спікером на вебінарі «Представництво інтересів сторін адвокатами у господарському процесі». Онлайн-зустріч організовано Верховним Судом спільно з Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України та Асоціацією правників України.

Ключові питання для обговорення – представництво інтересів учасників справи адвокатом та самопредставництво в господарському процесі, а також відшкодування витрат на правничу допомогу.

Зокрема, Іван Міщенко наголосив, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді: у трудових спорах, у спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

Окрему увагу суддя КГС ВС приділив повноваженням адвоката, зазначивши, що в господарському судочинстві згідно з вимогами ст. 60 ГПК України допустимим доказом для участі в судовому процесі, підписання заяв, скарг, клопотань та здійснення інших процесуально значущих дій є лише довіреність або ордер.

Не менш важлива тема, якої торкнувся спікер у ході вебінару, – це відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу. У цьому контексті суддя КГС ВС розповів про визначення розміру судових витрат, що підлягають розподілу між сторонами, та про  зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу.

Крім того, Іван Міщенко звернув увагу на актуальні питання судової практики: процесуальні форми реалізації повноважень із представництва, порядок запровадження інституту виключного представництва в судах адвокатами, порядок підтвердження повноважень адвоката, який перебуває у трудових відносинах із довірителем, самопредставництво органів державної влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення у суді, винятки із загального правила щодо здійснення представництва в суді адвокатом.

У виступі спікер також зупинився на важливих правових позиціях КГС ВС та Великої палати ВС.

Детальніше із презентацією Івана Міщенка можна ознайомитися тут.

Відеозапис вебінару доступний за посиланням bit.ly/3qOw6QL.