Чи поширюються гарантії діяльності адвоката на позапроцесуальне спілкування з клієнтом?

Держава повинна визнавати і додержувати конфіденційність комунікацій і консультацій між адвокатом і клієнтом в рамках відносин, пов’язаних з виконанням адвокатом своїх професійних обов’язків. Але чи можна обмежувати предмет спілкування ув’язненого і адвоката питаннями правового захисту?

Ситуацію розглядав ЄСПЛ у справі “Алтай проти Туреччини” (№2) (№11236/09), зазначає “ECHR: Ukrainian Aspect”.

Читайте також: “Оскарження рішення про поміщення у психіатричний заклад – тільки через альтернативну експертизу“.

Так, адвокат засудженого до довічного ув’язнення Махмета Алтая надіслав своєму клієнту посилку з друкованими виданнями. Адміністрація в’язниці заборонила цю передачу, оскільки надіслані видання (книга, журнал та газета) не були пов’язані з питаннями захисту прав. Оскарження у суді цього рішення успіху не мало.

Згодом в’язниця подала запит для отримання дозволу на присутність посадової особи під час зустрічей засудженого з його адвокатом стверджуючи, що дії захисника з надсилання матеріалів були несумісними з його обов’язками законного представника. Суд задовольнив цей запит, а оскарження цього рішення також не мело успіху.

Як зазначається, пан Алтай звернувся до ЄСПЛ із заявою про порушення прав, але у Страсбурзі первинно відхилили скаргу, оскільки не було вичерпано національні засоби захисту. Тоді засуджений звернувся до національної комісії з питань компенсацій, яка постановила, що відмова передати матеріали для читання порушила його права, передбачені ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У заяві він також посилався на ст. 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя, житла і листування) Конвенції для подання скарги на те, що рішення про присутність посадової особи під час візитів адвоката порушило його право на конфіденційні консультації із захисником.

Вдруге Алтай поскаржився високим суддям на те, що ні він, ні його адвокат не могли ефективно брати участь у провадженні щодо обмеження його зустрічей з адвокатом, оскільки не було проведено жодного слухання і вони не змогли подати жодних аргументів проти заяви адміністрації в’язниці або запита прокурора.

Читайте також: “ЄСПЛ покарав державу за втрату дітьми інтересу до батька“.

У результаті ЄСПЛ констатував порушення ст. 8 та ч. 1 ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції у зв’язку з тим, що  не було проведене слухання, та присудив 2 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі “Алтай проти Туреччини” (№2) (№11236/09) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздовата директора АБ “Дроздова та партнери” Олени Дроздової можна ознайомитися тут.