МКЮ висловила занепокоєння щодо процесу проти Андрія Доманського.

12 квітня 2019 року МКЮ висловила занепокоєння щодо кримінального процесу проти адвоката Андрія Доманського, практикуючого українського адвоката, який відомий представництвом осіб, що піддаються політичному переслідуванню в Україні, та захистом журналістів.

МКЮ закликала українську владу відмовитися від будь-якого кримінального провадження, яке може бути наслідком ототожнення адвоката з його клієнтами, та забезпечити захист прав адвоката і його можливість продовжувати здійснювати свою професійну діяльність без неналежного втручання, залякування чи загроз.

5 квітня Доманському було вручено повідомлення про підозру у кримінальному провадженні, яке, як повідомлялося, було розпочато у 2013 році щодо “приватизації комунального приміщення”.

Доманського було залучено до справи як підозрюваного через день після початку судового процесу щодо його клієнта Кирила Вишинського, головного редактора РІА “Новости Україна”, якого нещодавно звинуватили в державній зраді та низці інших злочинів.

Доманський вважає, що ця кримінальна справа проти нього пов’язана з його професійною діяльністю і є засобом тиску на нього як результат його роботи над гучною справою Вишинського.

Раніше в цьому році, 17 січня, у той час як Доманський представляв Вишинського у розгляді питання про його арешт в Херсоні, представники Генеральної прокуратури обшукали дім та офіс адвоката, а також приміщення родичів його помічника у Києві.

Це мало місце лише через кілька днів після того, як Служба безпеки України (СБУ) публічно заявила, що розслідування щодо Вишинського завершено.

У той час як обшуки були санкціоновані судом, Доманський повідомив про ще один обшук, проведений в той же день, який був ініційований слідчим, а не Генеральним прокурором або його заступником чи Прокурором міста Києва, як це передбачено Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.

Адвокат пов’язує ці пошуки передусім з тим, що на той час він неодноразово подавав клопотання про звільнення Вишинського на поруки, виступаючи поручителем.

Будь-яке кримінальне провадження проти адвоката, що стає причиною переслідувань або репресій за його професійну діяльність, буде дуже проблематичним.

В останні роки МКЮ спостерігає тривожне збільшення кількості випадків втручання в роботу адвокатів в Україні, включаючи використання судових процесів, загроз або фізичних нападів на адвокатів.

Як було встановлено МКЮ під час місії, яка відбулася лише минулого місяця, обшуки приміщень адвокатів часто виконуються без належного дотримання процедур, передбачених законом, і призводять до підриву незалежної роботи адвокатів і дотримання гарантій процесуальних прав відповідно до національного та міжнародного права.

Пункт 18 Основних положень ООН щодо ролі адвокатів стверджує, що “адвокати не повинні ідентифікуватися з клієнтами та їх справами у зв’язку з виконанням професійних обов’язків”.

Як стверджується в Основних положеннях, уряди повинні забезпечити адвокатам “можливість виконувати їх професійні функції без залякування, перешкод, переслідувань або неналежного втручання”. Адвокати не повинні бути піддані “покаранню або погрозі його застосування чи можливості обвинувачення, адміністративних, економічних та інших санкцій за дії, здійснювані відповідно до визнаних професійних обов’язків, стандартів та етичних норм”.

“Слідчі та інші правоохоронні органи в Україні повинні припинити переслідування адвокатів, у тому числі неналежним чином ототожнюючи їх із клієнтами або справами їхніх клієнтів, а також здійснюючи обшуки офісів адвокатів і документів в порушення національного права і процедури, а також міжнародних стандартів прав людини”, – зазначив Темур Шакіров, старший юридичний радник МКЮ.

“У зв’язку з цим МКЮ підкреслює, що ця тривожна картина нападів впливає не тільки на окремих адвокатів, а й на юридичну професію в цілому. Українська влада повинна вжити невідкладних та ефективних заходів для забезпечення того, щоб адвокати не ототожнювалися з клієнтами або справами їхніх клієнтів, а безпека і незалежність адвокатів гарантувалися законом і на практиці”, – додав він.

Додаткова інформація:
З 4 по 8 березня МКЮ здійснила місію в Україну з метою дослідження ситуації щодо незалежності та безпеки адвокатів. Після завершення місії МКЮ закликала українські органи влади вжити невідкладних заходів для забезпечення фізичної безпеки адвокатів і притягнення винних до відповідальності за низку насильницьких нападів на них.