Відтепер обшуки мають фіксуватися на відео.

7 грудня набув чинності закон, згідно з яким усі обшуки, а також процес винесення судом ухвали про обшук мають фіксуватися технічними засобами звуко- та відеозапису. Без цього докази визнаватимуться недопустимими.

Ідеться про Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» (№2213-VIII), передає «Закон і Бізнес».

Законом, зокрема, запроваджується обов’язкова звуко- і відеофіксація проведення обшуку. При цьому докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаватимуться недопустимими. Також недопустимими будуть уважати докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації, або в разі, коли вони були отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника.

Окрім цього, законом забороняється вилучати оригінали фінансово-господарської документації, комп’ютерну техніку, сервери та мобільні телефони суб’єктів підприємницької діяльності. Хоча є виключення. Так, згідно з Законом, ч.2 ст.168 «Порядок тимчасового вилучення майна»  Кримінального процесуального кодексу доповнено текстом, що забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, яка на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

Зауважимо, що у прикінцевих та перехідних положеннях зазначено, що норми в частині застосування під час судового розгляду відеозаписувальних технічних засобів набирають чинності з 1 січня 2019 року.

Нагадаємо, експерти вважають, що поки не буде реальної відповідальності правоохоронців за безпідставне ініціювання проведення обшуків і безпідставне вилучення будь-якого майна підприємців, навряд чи ми зможемо говорити про захист бізнесу.

Закон і Бізнес