За що і на скільки будуть штрафувати у судах, починаючи із 2018 року?

Із вступом в силу нових процесуальних кодексів України почали діяти і правила щодо штрафування учасників судового процесу за відповідні порушення.

Отже, Цивільний процесуальний кодекс України передбачає наступні підстави для того, щоб суддя наклав відповідний штраф на осіб, які беруть участь у справі:

  • невиконання процесуальних обов’язків, що передбачені кодексом або визначенні суддею;
  • ухилення від дій, покладених судом на учасника судового процесу;
  • зловживання процесуальними правами (наприклад, безпідставно заявлений повторно відвід…);
  • вчинення дій з метою перешкоджання судовому процесу;
  • неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
  • невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;
  • порушення заборон, встановлених кодексом або передбачених суддею.

Якщо вищезазначене порушення відбулося в перший раз, то сума штрафу буде складати 510 грн.

Але якщо відповідне порушення відбудеться знову або триває постійно, суддя в праві на порушника накласти штраф у розмірі від 1 700 грн до  17 000 грн.

Суд може скасувати свою ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, стосовно якої оголошено постанову, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов’язків.

Також варто зазначити, що ухвалу про накладення штрафу можна буде оскаржити окремо від рішення суду до апеляційного суду, який ухвалив рішення, яке вже не можна буде оскаржити.

Отож, учасникам процесу потрібно бути достатньо уважними до процесу, щоб не бути оштрафованими.

А у разі накладення суддею на вас безпідставного штрафу, його варто разом із своїм адвокатом оскаржити до апеляційного суду.

Джерело