Адвокати Київщини провели конструктивний діалог зі столичним управлінням Служби судової охорони

5 лютого 2020 року в приміщенні Ради адвокатів Київської області відбулась робоча зустріч представників Ради та Комітету захисту прав адвокатів із заступником начальника територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області Юрієм Чуфріним. Актуальність такої зустрічі назріла вже давно, оскільки зі сторони захисників надходили системні заяви про занадто прискіпливу увагу з боку співробітників ССО саме до адвокатів, незаконні огляді тощо.

Остання неприємна пригода трапилась фактично напередодні – з адвокатом Сергієм Стареньким, коли співробітники Служби охорони не просто завадили потраплянню адвоката на судове засідання, але й намагалися провести огляд адвоката і навіть детально вивчити адвокатське досьє, в тому числі застосовуючи фізичну силу. На таке грубе порушення відреагували як силами самих адвокатів – були викликані представники Комітету захисту прав адвокатів, так і через фіксацію можливого кримінального порушення шляхом виклику наряду поліцейських. А в результаті виявилось, що перешкоджання адвокатській діяльності відбулось через те, що металодетектор зреагував  на велику кількість… канцелярських скріпок! Тим не менш стало очевидним, що ситуацію потрібно вирішувати, і негайно. Причому не на рівні окремих конфліктів, але в налагодженні нормальних робочих відносин між Службою судової охорони та інститутом адвокатури в цілому, нехай навіть поки і на рівні адвокатів Київської області.

Обговорення велось емоційно, часом навіть жорстко, майже мовою ультиматуму. Адже адвокати не розуміли, як взагалі може виникнути ситуація, коли підозрювані в нанесенні тілесних ушкоджень спокійно проносили до зали суду холодну зброю (ножі), але огляду піддавався тільки адвокат, який в той момент проходив разом з цими особами, які були його клієнтами. А такий кричущий випадок дійсно мав місце в Шевченківському райсуді м. Києва. Тож немає чого дивуватись, що в разі якби адвокатів «не почули», то вже найближчими днями з Службою судової охорони заговорили б «мовою Кодексів» –  і занадто «затятим» співробітникам ССО вручили б підозру у скоєнні злочину. Тим не менш сторонам врешті-решт вдалося досягти конструктивних домовленостей.

Насамперед, адвокатів цікавили такі аспекти роботи Служби:

–          чому прискіпливо оглядають саме адвокатів, але не прокурорів чи інших учасників судового процесу, свідками чого самі адвокати були неодноразово. На думку голови Комітету захисту прав адвокатів Віталія Наума, інколи навіть виникає відчуття, що кожна нова правоохоронна структура неначе спеціально «тренується» на адвокатах;

–          наявність яких саме предметів (дій, ознак) може стати на перешкоді потраплянню адвоката в приміщення суду;

–           в разі, якщо адвокат не буде допущений до участі в судовий процес через дії співробітників ССО, яким чином можна документально це зафіксувати;

–  на яких умовах можна чітко розмежувати, що співробітники ССО можуть робити по відношенню до адвоката, а що – категорично ні, і в який спосіб певні конфліктні ситуації можна вирішувати в найбільш оперативний спосіб.

За результатами зустрічі було висловлено пропозицію у вигляді здійснення у порядку експерименту на період протягом місяця до часу напрацювання змін до Положення щодо проходу до приміщень суду, запропонувати адвокатам Київської області утриматись від випадків відвідувань приміщень суду із  будь-якою зброєю (вогнепальна, пристрої для відстрілу гумових куль, холодна тощо) та інших предметів, на які може реагувати металошукач, при вході до суду.

Служба судової охорони, зі свого боку, проведе відповідні інструктажі до 10.02.2020 року зі своїми працівниками щодо уникнення випадків огляду особистих речей адвокатів, та недопуску до суду, а також усунення випадків вільного тлумачення представниками Служби судової охорони порядку проведення поверхневої перевірки, фактично підміняючи її оглядом, що є неприпустимим.

У випадку виникнення ситуацій, коли Служба судової охорони приймає рішення про недопуск адвоката до приміщення суду, про такий випадок має бути складено Акт недопуску у присутності судового розпорядника, або іншого представника суду із зазначенням причин недопуску.

Крім вказаного, Служба судової охорони розгляне можливість розміщення інформаційних стендів у судах із переліком речей, які забороняється проносити до приміщення суду, облаштувати місця для зберігання зброї та інших речей, внесення відповідних змін та доповнень до нормативної бази.

У випадку виникнення спірних питань щодо допуску до приміщень суду Рада адвокатів Київської області просить усіх адвокатів повідомляти Комітет захисту прав адвокатів на телефон «гарячої лінії» Комітету (+38 067 257 44 44).

Одночасно, Служба судової охорони зі свого боку також визначила контактну особу з метою оперативного вирішення конфліктних ситуацій, та недопущення їх у майбутньому.