Конференція адвокатів Київщини: назад до СРСР чи з надією у майбутнє?

17 та 18 лютого для всіх адвокатів Київської області стануть багато в чому визначальними днями. Саме в цей час з’явиться можливість визначитись, якою дорогою адвокати бажають прямувати – вперед, для подальшого розвитку власної спільноти, захисту професійних прав та взаємодопомоги, чи кудись на узбіччя професії, або взагалі до «радянського» минулого, коли треба було робити так, як «накажуть керівники партії» з центру, а народ навіть не міг висловити власну думку.

Адвокати ж мають бути самостійними творцями власної долі. І за цих умов існування по справжньому САМОврядного органу адвокатури є безальтернативним варіантом, як би кому не хотілось іншого.

Серед усіх інших питань порядку денного, які розглядатимуться під час Конференції адвокатів Київської області (делегати на яку обиратимуться 17 лютого, а власне сама конференція пройде 18 числа), найважливішими, звичайно, є обрання складу Ради адвокатів Київської області та КДКА Київської області. Саме ці органи визначатимуть стратегічний курс розвитку адвокатури Київщини на найближчі п’ять років, і саме вони будуть виразниками побажань і сподівань усіх адвокатів.

З 2012 року Рада адвокатів Київської області пройшла непростий шлях. Від несміливих кроків проти “державної машини” – до створення першого й найбільш потужного Комітету захисту прав адвокатів. Від написання листів з проханням притягнути слідчих чи прокурорів до дисциплінарної відповідальності – до організації і участі в Мітингу адвокатів на площі перед Верховною Радою. Від зустрічей з обміну досвідом за одним столом – до повних залів під час семінарів з підвищення кваліфікації, на які приїздять адвокати з інших областей. Врешті-решт, від поневірянь по орендованих кімнатах – до власного приміщення, що належить усім адвокатам Київської області. І хай не викликає здивування, але цим шляхом пішли лише в Київській області. Всі інші, навіть центральні, органи адвокатського самоврядування витрачають гроші у повітря.

За цей час багато було зроблено для того, щоб забезпечити ефективне виконання Радою функціональних обов’язків, покладених на неї законом. Створено Секретаріат Ради, який забезпечує вирішення питань, пов’язаних з поточною діяльністю самоврядної організації, веденням облікових записів та єдиного реєстру адвокатів, надання адвокатам ордерів, витягів з реєстру, посвідчень адвоката, помічника адвоката тощо. Організовано процес проходження стажування та видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Створена цілодобова «гаряча» телефонна лінія, яка забезпечує своєчасне інформування про факти порушень прав адвоката. Ця організаційна система надає можливість реагувати на кожен факт незаконних дій та вживати заходів для відновлення порушених прав адвоката. Рада забезпечує складання адміністративного протоколу за фактами порушень вимог закону щодо адвокатських запитів та вживає заходів до притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності. Також Радою адвокатів Київської області здійснюються соціальні заходи, а саме: нагородження адвокатів за визначні досягнення в професійній та громадській діяльності, надання матеріальної допомоги адвокатам, які мають надзвичайну гостру потребу в такій підтримці.

І як не дивно, така діяльність Ради адвокатів Київської області сподобалась не всім. Дуже вже самостійно й прогресивно стали поводитися адвокати в регіоні. Але до певного часу це задовольняло навіть «центральних» очільників, бо за аналогією та з «кальки» дій органу адвокатського самоврядування Київської області можна було створювати подібні ж Комітети, але вже начебто всеукраїнського значення, залучати до проведення семінарів тих само лекторів та інше. Але дива не сталося, й одного разу через банальні причини – гроші та особисті зв’язки – адвокатську спільноту Київщини вирішили завести у штучний конфлікт. Як то кажуть у народі, у каламутній водичці легше рибу ловити. Й пішло-поїхало. Мабуть вже зайвим буде повторювати усе те, через що пройшли адвокати Київської області за останні пів-року, але тут було все: й багатомісячне маніпулювання своїми функціями з боку НААУ та РАУ, й нехтування законом при зміні керівництва КДКА, й ігнорування справедливих вимог адвокатів щодо належного та чесного витрачання власних коштів, й відверті погрози про «знищення» окремих адвокатів (позбавлення адвокатського свідоцтва) тощо. Не реагувати на цей конфлікт було неможливо, а відповідати ударом на ударом – була можливість знищити повагу до адвокатського самоврядування як такого. Компромісом і виходом із ситуації й стало проведення звітно-виборчої Конференції, що надасть нового імпульсу адвокатурі та «перезапустить» весь механізм адвокатського самоуправління в регіоні. І тоді не буде прокурорів, які таємно отримують свідоцтво адвоката, навіть не приходячи на іспити. Не буде витрат за оренду приміщення, що йде у кишеню до родичів. Не буде незрозумілих дисциплінарних проваджень проти «непокірних» адвокатів. І хоча, дійсно, догодити всім не можливо в принципі, але цілком можливо всім сказати своє тверде “так” прогресивному розвиткові адвокатури Київської області!

Цьому опираються, і у доволі брудній формі. Фактично декілька днів назад стало відомо, що останнім часом поширилися випадки провокацій з метою перешкоджання проведення звітно-виборчої Конференції адвокатів Київської області від 18 лютого 2017 року. Зокрема, на адреси адвокатів, робоче місце яких зареєстроване в Шевченківському районі, почали надходити листи начебто від Ради адвокатів Київської області з повідомленням про те, що збори адвокатів Шевченківського району відбудуться не 17 лютого, а 25 березня. Тим більше, що за повідомленнями адвокатів Київської області, аналогічні листи починають надходити й на адреси адвокатів в інших районах. Підробка настільки ж очевидна, наскільки й безглузда. Бо, по-перше, в листі-імітації йдеться про дату 25 березня 2016 року (!), а не 17 лютого 2017 року. А по-друге, з офіційних повідомлень, розісланих Секретаріатом Ради адвокатів Київської області та з інформації на сайті radako.com.ua, чітко видно, що збори адвокатів Шевченківського району міста Києва відбудуться в «Будинку Кіно», що на вул. Саксаганського, 6, а не в приміщенні «Українського дому» на Хрещатику, де такі збори проводились минулого року. Такі провокації, вочевидь, робляться з метою перешкоджання вільному волевиявленню адвокатів Шевченківського району та свідчать про початок «брудної» гри, пов’язаної із проведенням майбутньої Конференції. Але піддаватися таким маніпуляціям не слід, потрібно лише проявити стійкість, прийти на збори й Конференцію – й чесно проголосувати.

Тож закликаємо колег не бути байдужими до своєї власної долі, а прийти 17 лютого – на збори, та 18 лютого – на звітно-виборчу Конференцію. Усі разом ми сформуємо власну стратегію розвитку і чітко визначимось, куди рухається далі наша професійна організація, на які пріоритети орієнтований її розвиток, які плани розроблено та будуть реалізовані хоча б на наступні п’ять років.