Реакція РАУ щодо грубого порушення суддями ВАКС конституційного права на правову допомогу

Рада адвокатів України направить звернення до Вищої ради правосуддя і Ради суддів України, та міжнародних правових інституцій, в тому числі, і до Генеральної Асамблеї ООН, щодо грубого порушення суддями Вищого антикорупційного суду конституційного права людини на правову допомогу.

Таке рішення члени РАУ ухвалили на своєму онлайн-засіданні 5 серпня 2020 року, заслухавши адвокатів Петра Бойка, Ігоря Черезова, голову Комітету захисту прав адвокатів НААУ Ганну Боряк, членів РАУ.

До РАУ звернулися Петро Бойко, Євген Крамаренко, Анна Наточиєва, Ганна Палагицька, Олексій Цибенко, Ігор Черезов, Тетяна Черезова  про порушення їхніх прав суддями ВАКС Федорак Л.М., Масловим В.В. та Строгим І.Л. Захисники повідомили про те, що 14 липня судді ВАКС з власної ініціативи змінили порядок дослідження доказів у кримінальному провадженні, в якому ця група адвокатів надає правничу допомогу обвинуваченим. Згідно з новим порядком, прокурору надано право оголошення всіх 223 томів доказів, під час якого стороні захисту заборонено заявляти щодо досліджуваних доказів клопотання про визнання їх неналежними та недопустимими, надавати пояснення та заперечення, звертати увагу суду на важливі деталі. 20 липня під час судового розгляду кримінального провадження суддя Федорак Л.М. зробила заяву, якою поставила майбутнє становище обвинувачених, зокрема, обрання щодо них запобіжних санкцій, у залежність від поведінки адвокатів у залі суду. Ситуацію розглядали на спільному засіданні 8 комітетів НААУ, присвяченому порушенням прав адвокатів у резонансних провадженнях.

У зверненні адвокатів до РАУ вказано, що судді ВАКС демонструють свавілля у судовому розгляді кримінальних проваджень, грубо порушують принципи змагальності та рівності сторін, позбавляють права клієнта на захист і перетворюють адвокатів у мовчазних статистів.

«Сьогодні ВАКС є продовженням НАБУ і САП. Такого утиску прав адвокатів я не бачив за всю свою довгу практику. Нам забороняють висловлювати свою позицію, заявляти клопотання про визнання доказів недопустимими, погрожують змінити міру запобіжного заходу тощо. І в результаті під тиском суддів ВАКС в одній конкретній справі було замінено захисників за договором на захисників БПД. Тобто, суд позбавив адвокатів захищати права своїх клієнтів. Це кричуща неприпустимість у будь-якому демократичному суспільстві», – заявив Голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко.

Член РАУ Ігор Черезов також додав, що судді ВАКС зловживають правом на звернення до дисциплінарних комісій адвокатури регіонів шляхом ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвокатів без достатніх на те підстав, використовуючи це право як засіб тиску на адвокатів у зв”язку із здійсненням ними адвокатської діяльності. Як відомо, ВАКС направив понад 20 таких звернень до КДКА по всій країні.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова запропонувала, аби дії суддів ВАКС стали предметом оцінки Асоціації європейських суддів та інших міжнародних інституцій у зв’язку з  порушенням конституційного права людини на захист і професійних прав адвокатів у судовому процесі.

«Ми вбачаємо у діях суддів ВАКС порушення Конституції України, яке передбачає право на правову допомогу; дискримінацію, коли шляхом тиску клієнтам не дозволили мати тих захисників, які вони самі обрали, а також пряму дискредитацію адвокатів в очах їхніх клієнтів. Яке б прізвище не носила людина, вона має право на повноцінний захист. І якщо метою колегії суддів ВАКС було замінити захисників за договором на захисників БПД, які отримують гроші з державного бюджету і фактично залежать від держави та вказівок її представників, то це не є повноцінним захистом. Ми маємо звернутися до всіх органів суддівського врядування, якими є Вища рада правосуддя і Рада суддів України, та міжнародних правових інституцій, в тому числі, і до Генеральної Асамблеї ООН», – наголосила Лідія Ізовітова.